Rss

toz boya fırını hakkında

TOZ BOYAYA GEÇMEDEN ÖNCE SORMANIZ GEREKEN 10 SORU

Toz boya fırın sistemi

Toz boya Fırını

TOZ BOYAYA GEÇMEDEN ÖNCE SORMANIZ GEREKEN 10 SORU

1. TOZ BOYAMA KULLANIMI KOLAY MIDIR?

Toz boyama kullanımı kolay, operatör dostu ve çevreci bir işlemdir. Toz boyanın uygulanması geleneksel boyama sistemlerine göre daha basittir. Akıntı, damlama ve çökme gibi sorunlar yaratmaz.

2. OPERATÖR EĞİTİMİ NASILDIR?

Basitliğinden dolayı eğitimsiz bir operatör bile hiç zorluk çekmeden yeni sistemi kullanmayı öğrenebilir. Daha fazla bilgi edinebilmeniz için Ak Makina Mühendislik teknik personeli ihtiyacınıza uygun bir eğitim programı sunacaktır.

3. EĞİTİM NELERİ İÇERİR?

Ak Makina Mühendislik personeli sistemin kurulması ve çalıştırılması esnasında yanınızdadır. Size komple sistem ve toz boya tabancalarının yerleştirilmesi ve sistemin optimum çalışabilmesi için gerekli ayarların yapılması hususunda gerekli teknik desteği verir.

4. BİR BOYA ATÖLYESİ KENDİSİNİ TOZ BOYAYA NASIL ADAPTE EDER?

Yaş boya ile toz boyanın boya öncesi yüzey temizleme sistemleri de aynıdır. Yaş boya, toz boyaya göre uygulanması çok daha fazla ustalık gerektirdiğinden aynı çalışanlar sistem değişse bile çok kısa bir zamanda tesise adapte olur. Sağlıklı yapılmış bir yaş boya sistemi ile toz boya sistemi aynı boyutta yer işgal eder.

5. YÜZEY TEMİZLEME NE KADAR ÖNEMİLİDİR?

Yaş boyada olduğu kadar toz boyada da yüzey temizliğinin önemi büyüktür. Boyanacak malzemenin temizlenmesi ve fosfatlanması veya alüminyum için kromatlanması boya kalitesinin mükemmelliğini arttırır.

6. TOZ BOYA FİLM KALINLIĞI NASIL AYARLANIR?

Toz boya film kalınlığı toz boya tabancasının doğru ayarlanması, tabanca sayısı ve yerleşimi, nozul tipi ve robotun hareketi ile sağlanır. Ayrıca toz boya kabininin dizaynı da boya kalınlığı ve kalitesini belirleyen önemli bir faktördür. Tüm bu faktörler Ak Makina Mühendislik tarafından belirlenen standartlara uygun olarak dizayn edilip optimum boya film kalınlığına ulaşılır.

7. FARADAY KAFESİ ETKİSİ NASIL YOK EDİLİR?

Toz boyanın boyanacak malzeme üzerindeki kenar, köşe ve boşluklara en iyi şekilde nüfuz etmesi toz boya besleme oranı ve hızına, elektrostatik çıkış gücüne, tabanca yerleşimine ve nozul seçimine bağlıdır. Ak Makina Mühendislik bu tip ulaşılması zor olan yerlere boya atacak nozul ve tabanca teknolojileri geliştirmiştir.

8. HER MALZEMEYE TOZ BOYA UYGULANIR MI?

toz boya fırını

Toz boya fırını

Çok çeşitli tipteki malzemelere toz boya uygulanabilmesine rağmen şu anda dünyada en fazla alüminyum ve çelik ürünleri toz boya kaplanmaktadır. Bununla beraber bazı sınırlamalar da mevcuttur. Toz boyanan malzeme fırın içinde ısıya maruz bırakıldığından bu sınırlamalar;
– Malzeme mevcut fırına giremeyecek kadar büyükse;
– Malzeme kürleme sıcaklığına dayanamayacak yapıda ise meydana gelir.
Ayrıca toz boya kaplama elektrostatik bir proses olduğundan elektriksel iletkenliği olmayan malzemeler toz boya ile kaplanamaz.

9. TOZ BOYAMADA RENK DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Toz boyamada renk değişimi yaparken en önemli husus kabinin ve tabancanın boyadan tamamen arındırılmasıdır. Önce tabanca basınçlı hava ile temizlenir. Daha sonra kabin içerisi basınçlı hava ile temizlenir. Bu esnada kabin emiş fanları çalıştığından toz boya filtrelere toplanır. Filtreler daha sonra sökülüp dış ortamda temizlenir. Ak Makina Mühendislik sizlere en kolay ve en çabuk renk değiştirme tekniklerini belirler ve eğitimlerini verir.

Fakat gün içerisinde 3 veya daha fazla renk değiştirilecek ise multisiklon veya monosiklon bir kabin tercih edilmelidir. Renk değişiminde gelinen en son noktada 11 dakikada siyahtan beyaza renk değiştirebilen PVC kabinlerimiz vardır. Monosiklon olarak çalışan bu kabinler tam otomatik olup 1 kişi ile çalıştırılmaktadır.

10. TOZ BOYAMAYA GEÇMEM İÇİN NE YAPMAM GEREKİR?

Öncelikle aşağıdaki soruları cevaplayan bir metni Ak Makina Mühendislik yetkililerine ulaştırın. En kısa zamanda tarafınıza özel hazırlanmış proje ve teknik bilgiler sizlere ulaştırılacaktır Toz Boya Fırını.
– Boyahane için ayrılan alan ölçüleri (uzunluk, genişlik, yükseklik)
– Ön temizlik ne şekilde yapılması size doğru geliyor? (elle silme, daldırma, sprey)
– Fırın ısı enerjisi ne ile sağlanmalı? (gaz, motorin, elektrik)
– Boyanacak malzeme ölçüleri, malzeme cinsi, şekilleri ve günlük boyama adetleri nedir?
– Kompresörden gelen basınçlı havanın içersindeki nemi alacak cihazınız var mı?
Bu soruları yanıtlamakta zorlandıysanız bir şekilde bizlere ulaşın çözümü beraber bulalım.